Bilgiler alınıyor...

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun - 02.05.2022

Ramazan Bayramınız kutlu olsun.Sevdiklerinizle beraber nice, sağlıklı bayramlar dileriz.

Saygılarımızla, 

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun - 01.05.2022

Tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

Saygılarılamızla

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Tadebis-Web Tapu Sistemi Üzerinden Yabancı Gerçek Kişilerin Alıcı Olduğu İşlemlerde Düzenlenecek Değerleme Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hk. – 27.04.2022

Sayın Üyemiz,

15/09/2021 tarih ve 2021/6 (1911) sayılı genelgede 12.11.2021 tarihinde TKGM tarafından değişiklik yapılmıştı. 20.04.2022 tarihinde TKGM tarafından yapılan değişiklikle; TADEBİS (Taşınmaz Değerleme Bilgi Sistemi)-WEB TAPU Uygulaması kapsamında aynı taşınmaza ait son 6 ay içerisinde birden fazla düzenlenen değerleme raporlarındaki değerler arasında ortaya çıkan ±%20'yi aşan farklılıklarda yoğun artış olması nedeniyle, yeni bir değerleme raporu (Kontrol Değerleme Raporu) alınarak karşılaştırmalı inceleme yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - 23.04.2022

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Birliğimiz Tarafından Düzenlenen İftar Organizasyonu Hk. - 20.04.2022

Sayın Üyemiz,

Birliğimizin Ankara’da düzenlenen iftar yemeğine SPK Başkanı Sayın İbrahim Ömer Gönül, SPK Başkan Yardımcısı Sayın Uğur Yaylaönü, SPK Muhasebe Standartları Daire Başkanı Sayın Kürşad Babuçcu, TKGM Genel Müdürü Sayın Zeki Atlı, TKGM Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hakan Ayber, TKGM Taşınmaz Değerleme Daire Başkanı SSayın Mustafa Akkul, TKGM Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sayın Gökhan Çanakçı, GABİM Genel Müdürü Sayın Faruk Bostancı, GABİM Genel Müdür Yardımcısı Sayın İsmail Mühürdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürü Sayın Hasan Kaymak, Risk Analizi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Hüseyin Diler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Sayın Emra Sert  ve Lidebir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Mete Gülbaş katıldı.Değerleme sektörünü ilgilendiren konuların da görüşüldüğü davetimize katılan tüm misafirlerimize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Finans Zirvesi Hk. - 14.04.2022

Sayın Üyemiz,

Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Acar’ın konuşmacı olarak katıldığı, “Dijitalleşme ve Sermaye Piyasası Kurumlarında Güncel Dinamikler” konulu Finans Zirvesi , 12 Nisan 2022 tarihinde Uşak Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirildi.  Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ile İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş’den konuşmacıların da yer aldığı zirvede, sektörde söz sahibi olacak gençler ile dijitalleşmenin finans kurumlarında görülen güncel yansımaları değerlendirildi.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Üye Aidat Ödemeleri Hk. - 06.04.2022

Sayın Üyemiz,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Statüsü 8. maddesi 10. fıkrası; ‘’Birlik aidatlarını bu Statüde belirtilen süreler içinde yatırmayan üyelerin üyelikleri, söz konusu aidat ödemeleri tamamlanıncaya kadar herhangi bir karara gerek olmaksızın kendiliğinden askıya alınmış sayılır’’ hükmünü içermektedir.

Aidat borcu bulunan üyelerimizin üyelikleri, 08.04.2022 tarihi itibari ile askıya alınacaktır. Üyeliği askıya alınan üyelerimiz, Üye Yönetim Sistemi (www.tadebis.com.tr) ’nde yer alan Aidat başlığı üzerinden kredi kartı ile ödemelerini yapabilecektir.

Yıllık aidatlarını taksitle yatıran gerçek kişi üyelerimizin, Üye Yönetim Sistemi Aidat başlığı üzerinden ödeme yap butonunu tıklayarak Cüzdan hesabında biriken miktar ile yıllık aidat ödeme işlemini tamamlamaları gerekmektedir.

Üyeliği borcundan dolayı askıya alınan fakat sonrasında tüm borçlarını ödeyen üyelerimizin üyelik durumları, herhangi ek işleme gerek olmaksızın, 1 iş günü içerisinde aktif edilecektir.

 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Üyelerimize Ferdi Kaza Sigortası Yapılması Hk. - 30.03.2022

Sayın Üyemiz,

Mesleki faaliyetlerin icrası sırasında karşılaşılabilecek risklere karşı koruyucu bir unsur olarak ETG Sigorta aracılığıyla adınıza ferdi kaza sigortası yapılmıştır. Poliçenin tüm masrafları Birliğimiz tarafından üstlenilmiş olup maluliyet ve vefat durumuna karşı 120.000 TL güvence sağlanmıştır.

İhtiyaç duymamanızı dileriz.

Herhangi bir olumsuz durumda ya da poliçeniz ile ilgili bilgi almak üzere ETG Sigorta 0850 939 40 73 numaralı çağrı merkezine başvurmanız mümkündür.

Not: Ferdi kaza sigortası Birlik üyelerine düzenlenmiş olup üyelikleri askıya alınanlar poliçe kapsamı dışındadır. Yıl içerisinde Birliğe üye olacaklar ya da üyeliğini aktif edecekler, üye olunan tarihten sonra poliçeye dahil edilecektir.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Yabancıların Gayrimenkul Satın Alımının Değerlendirilmesi Paneli Hk. - 30.03.2022

Sayın Üyemiz,

İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen Yabancıların Gayrimenkul Satın Alımının Değerlendirilmesi Paneli’ne; Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ni Temsilen Birlik Genel Sekreteri Sayın Doruk Karşı konuşmacı olarak katılmıştır.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

İstanbul Üye Toplantısı Gerçekleştirildi - 30.03.2022

Sayın Üyemiz,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği olarak ikinci Bölgesel Üye Toplantımızı İstanbulda gerçekleştirdik.Her görüşten çok faydalandık, tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

İstanbul'da Gerçekleştirilecek Üye Toplantısı Hk. - 23.03.2022

Sayın Üyemiz,

29.03.2022 Salı günü saat 18.00 'da Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Avrasya Salonunda TDUB Üye Toplantısı gerçekleştirilecektir.Katılımlarınızı bekleriz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği 

TDUB İle TÜGEM Arasında Protokol - 22.03.2022

TDUB ile TÜGEM arasında,birlik merkezimizde, eğitim akademileri arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır.Üyelerimizin bilgisine sunulur.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik Hükümleri Kapsamında Hazırlanan Değerleme Raporlarının Ücretleri Hk. - 18.03.2022

İmar planı değişikliğine dair değer artış paylarının tespiti hususunda hazırlanacak değerleme raporu ücretinin, taşınmazın Tarifede dâhil olduğu “Arsa” grubu altında belirlenen ücretin 5 misli olarak belirlenmesi hususundaki Birliğimiz önerisi T.C. Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından uygun bulunmuştur. Sektörümüze hayırlı olmasını diler emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Gelen değerleme taleplerinin, mücbir sebep haricinde reddedilmemesi önem arz etmektedir. İş alanlarının genişletilmesi yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda başarılı olabilmek için öncelikle aldığımız işleri eksiksiz gerçekleştirmemiz gerekir. Sektörümüzün göstereceği hassasiyet için teşekkür eder, yaşanan soru ve sorunları ivedilikle Birliğimize iletmelerini rica ederim.

 

Yaşar Bahçeci

Birlik Başkanı

 

Genelge 6 - İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik Hükümleri Kapsamında Hazırlanan Değerleme Raporlarının Ücretleri Hk.

SPL Gaziantep Elektronik Sınav Merkezi'nin Açılması Hk. - 18.03.2022

Elektronik lisanslama sınavlarına ulaşılabilirliğin kolaylaştırılması ve elektronik sınav merkezlerinin yaygınlaştırılması hedefleri doğrultusunda, 1 Nisan 2022 tarihi itibarıyla SPL Gaziantep Sınav Merkezi hizmete açılacaktır. Açılacak olan Gaziantep Sınav Merkezi’ndeki elektronik lisanslama sınavlarına katılmak isteyen adaylar, 18 Mart 2022 tarihinden itibaren SPL Başvuru Sistemi üzerinden başvurularını yapabileceklerdir.

Adres: Koluman Tower Kat:17 Ofis No:40, Zeytinli Mah. 79006 Sok. No:3 Şehitkamil /GAZİANTEP

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Çanakkale Zaferi'nin 107. Yılı Kutlu Olsun - 18.03.2022

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Kapsamında Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arası Veri Paylaşımının Artırılması Teknik Yardım Projesi Çalıştayı Hk. - 08.03.2022

Sayın Üyemiz,

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın İbrahim Cihan Kurtulan'ın katılımları ile Gelir İdaresi Başkanlığı ve PWC tarafından Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Kapsamında Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arası Veri Paylaşımının Artırılması Teknik Yardım Projesi Çalıştayı düzenlenmiştir. TDUB olarak her taşınmaza esas emlak vergi değerinin takdiri ve tapu alım-satım harcına esas değerlemenin önemi anlatılmış ,çalıştaya katılan sektörün diğer tüm paydaşlarına da bir an önce bu uygulamaya geçilmesi yönünde ortak görüşler belirtilmiştir.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hk. - 08.03.2022

Sayın Üyemiz,

Başta fedakarca emeği ile çalışan gayrimenkul değerleme uzmanı kadınlar olmak üzere; sevgi, şefkat ve fedakarlığın sembolü, toplumun en önemli yapı taşı olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun.

 

Yaşar BAHÇECİ

TDUB Yönetim Kurulu Başkanı

Üye Toplantısı Gerçekleştirildi- 05.03.2022

Sayın Üyemiz,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği olarak ilk Bölgesel Üye Toplantımızı İzmir de gerçekleştirdik. Hem biz çalışmalarımızı anlattık hem de üyelerimizi dinledik. Her görüşten çok faydalandık, tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

İzmir Valisine Ziyaret - 04.03.2022

Sayın Üyemiz,

İzmir’de haftasonu gerçekleşecek Bölgesel Üye Toplantısı öncesi Yönetim Kurulu Başkanımız  Sayın Yaşar BAHÇECİ, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Ali Emre İPLİKÇİ; Sayın Emrullah ACAR ve Denetleme Kurulu Üyelerimiz Sayın Ahmet GÖÇER; Sayın Erdeniz ERBEY; Sayın Özgür NEHİR’in katılımlarıyla, İzmir Valisi Sayın  Yavuz Selim KÖŞGER makamında ziyaret edilmiş; Birliğimiz ve gayrimenkul değerleme sektörü hakkında bilgilendirme ve görüş alışverişi gerçekleştirilmiştir.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

İzmir Emniyet Müdürüne Ziyaret - 04.03.2022

Sayın Üyemiz,

İzmir’de haftasonu gerçekleşecek Bölgesel Üye Toplantısı öncesi Yönetim Kurulu Başkanımız  Sayın Yaşar BAHÇECİ, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Ali Emre İPLİKÇİ; Sayın Emrullah ACAR ve Denetleme Kurulu Üyelerimiz Sayın Ahmet GÖÇER; Sayın Erdeniz ERBEY; Sayın Özgür NEHİR’in katılımlarıyla, İzmir Emniyet Müdürü Sayın  Mehmet ŞAHNE makamında ziyaret edilmiş; Birliğimiz ve gayrimenkul değerleme sektörü hakkında bilgilendirme ve görüş alışverişi gerçekleştirilmiştir.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

İzmir'de Yapılacak Üye Toplantısı Hk. - 01.03.2022

Sayın Üyemiz,

05.03.2022 Cumartesi günü saat 13.00'da İzmir/Alsancak DoubleTree Hilton Otel'de TDUB Üye Toplantısı gerçekleştirilecektir.Katılımlarınızı bekleriz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği 

Üyelerimiz Tarafından Verilen Değerleme Faaliyetleri Kapsamında Oluşan Ulaşım Masrafları Hk. - 25.02.2022

Sayın Üyemiz,

"Üyelerimiz Tarafından Verilen Değerleme Faaliyetleri Kapsamında Oluşan Ulaşım Masrafları Hk."  konulu Birliğimiz 5 Numaralı genelgesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

 

SPL İzmir Elektronik Sınav Merkezi'nin Açılması Hk. - 15.02.2022

Elektronik lisanslama sınavlarına ulaşılabilirliğin kolaylaştırılması ve elektronik sınav merkezlerinin yaygınlaştırılması hedefleri doğrultusunda, 1 Mart 2022 tarihi itibarıyla SPL İzmir Sınav Merkezi hizmete açılacaktır.Açılacak olan İzmir Sınav Merkezi’ndeki elektronik lisanslama sınavlarına katılmak isteyen adaylar, 14 Şubat 2022 tarihinden itibaren SPL Başvuru Sistemi üzerinden başvurularını yapabileceklerdir.

Adres: The Mercer, Kat:1 Ofis No:5, Akdeniz Mahallesi Halit Ziya Bulvarı No:1 Konak / İZMİR

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Değerleme Sektörü 2021 Yılı 4.Çeyrek Analiz Raporu Yayımlandı - 15.02.2022

Sayın Üyemiz,

2021 Yılı 4. Çeyrek verilerinin tamamlanması ile 2021 Yılı Değerleme Sektörü Analiz Raporu yayımlandı. Raporu incelemek için MKK Gayrimenkul Bilgi Merkezi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Gerçek Kişi ve Tüzel Kişi Üyelerimizin Aidat Ödemeleri Hk.- 04.02.2021

Sayın Üyemiz,

Birliğimizin Sekizinci Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda; 2022 yılında üyeliğe giriş ücreti Gayrimenkul Değerleme Uzmanları için 1.000 TL (Bin TL), Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları için 20.000 TL (Yirmibin TL) olarak, üyelik aidatları ise Gayrimenkul Değerleme Uzmanları için 600 TL (Altıyüz TL), Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları için 8.000 TL (Sekizbin TL) olarak belirlenmiştir.

Üyelerimiz, Üye Yönetim Sistemine giriş yaparak (https://www.tadebis.com.tr/login?referer=/uys/) menüde aidat bilgisi başlığı altında yer alan ödeme yap butonu ile ödemelerini yapabileceklerdir.

Tüzel kişi üye Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları, aidat ödemelerini sadece ÜYS üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile gerçekleştirebilecektir. Üye Yönetim Sistemi dışında herhangi bir yöntem ile ödeme kabul edilemeyecektir. (Ödeme yapılacak kartın, üyenin kendi adına alınmış olması zorunluluğu bulunmamaktadır.)

Gerçek kişi üyelerimiz, tercih etmeleri halinde 2022 yılı yıllık aidatlarını Ocak, Şubat ve Mart aylarında olmak üzere, 3 eşit taksit halinde ödeyebilecektir. Taksitle ödeme işlemi için Üye Yönetim Sistemi Aidat Bilgisi başlığından Ödeme yap butonuna tıklanarak, Uyarı metninde yer alan yönlendirmelerin uygulanması gerekmektedir. Taksitler, içinde bulunulan ayın son gününe kadar ödenmelidir. Kredi kartı/banka kartı ile de ödeme yapılması mümkündür.

Şubat ayının son gününe kadar ödemelerini tamamlamayan üyelerimizin, üyelikleri ilgili yönetmelik gereği askıya alınacaktır. Taksitle ödeme yapan üyelerimizin ise üyeliklerinin askıya alınmaması için Şubat ayı sonuna kadar ilk iki taksiti yatırmış olmaları gerekmektedir. 

 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Bilirkişilik Başvurularının Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hk. -30.01.2022

Sayın Üyemiz,

Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından, 2022 Yılı Bilirkişilik Başvuru Usul Ve Esasları İle Bilirkişiliğe Kabule İlişkin Duyuru ile 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentleri uyarınca, temel ve alt uzmanlık alanlarında aranan nitelikleri taşıyanlar arasından bilirkişilik bölge kurulları tarafından bilirkişilik başvurularının alınmasına ilişkin usul ve esasları ilan edilmiştir.

05 Kamulaştırma, 16 Kentsel Dönüşüm ve 17 Gayrimenkul ve Varlık Değerleme başlıkları altında görev alabilecek Birliğimiz üyesi bulunan Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarının belirlenmesine yönelik koşulların yorumlanmasında tereddütler oluşmuştur. Bu kapsamda Birliğimiz görüş ve önerileri Bilirkişilik Daire Başkanlığı ile paylaşılmıştır. 

Bilgilerinize sunarız. 

Saygılarımızla,
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

BDDK Yönetmeliği Çerçevesinde Yapılacak Bildirimler Hk. 28.01.2022

Sayın Üyemiz,

12.01.2017 tarih ve 29946 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Bankaların Değerleme Hizmeti Almaları ve Bankalara Değerleme Hizmeti Verecek Kuruluşların Yetkilendirilmesi ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” (Yönetmelik) “Bildirimler ve takip yükümlülüğü” başlıklı 17’nci maddesi ikinci fıkrası;’’ Yetkili değerleme kuruluşları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri tarafından imzalanan ve bir örneği EK-1’de yer alan bilgi formunu hazırlayarak her hesap dönemini takip eden 1 ay içinde Kuruma gönderirler.’’  hükmünü içermektedir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yetkilendirilen Gayrimenkul Değerleme Kuruluşlarının BDDK’ya yapacağı bildirim yükümlülükleri kapsamında Yönetmelik ekinde yer alan EK-1 Bilgi Formunu, 31.01.2022 tarihine kadar üst yazı ekinde BDDK’ya iletmesi gerekmektedir.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

2022 Şubat Ayı Eğitim Kataloğu Hk. – 26.01.2022

Sayın Üyemiz,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Eğitim Akademisi olarak 2022 yılı Şubat dönemi için düzenleyeceğimiz eğitimlerle başta değerleme mesleği olmak üzere geniş anlamda gayrimenkul sektörü profesyonellerinin mesleki bilgi ve yetkinliklerinin artırılması, nitelikli iş gücünün bir üst seviyeye taşınması hedeflenmektedir.

Eğitim başvuruları, başvuru formunu doldurularak, egitim@tdub.org.tr adresine iletilmesi ile gerçekleştirilecektir. Eğitim başvurularının değerlendirilip eğitimin açılacağının kesinleşmesinden sonra, eğitim ücretinin ödenmesi ve eğitim ile ilgili tüm detay bilgilerin yer aldığı duyuru, başvuruda bulunan kişilere ayrıca gönderilecektir.

2022 Şubat ayı ​eğitim kataloğu ve başvuru formu için tıklayınız. 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Asgari Ücret Tarifesi Hk. 18.01.2022

Sayın Üyemiz,

2022 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları’na (Asgari Ücret Tarifesi) ilişkin olarak “Hizmet Amaçlı Kullanılan Gayrimenkuller ve Alışveriş -İş Merkezleri” başlıklı 5’inci grup altında yer alan “Dükkân” nitelikli taşınmazlara yönelik toplu değerleme taleplerinin gelebilmekte olduğu ve bu durumda nasıl bir ücretlendirme yapılacağı hususunda oluşan tereddütler ile Asgari Ücret Tarifesinin “Konut ve İşyerleri” başlıklı 2’nci grubu içerisinde “Bağımsız bölüm niteliği kazanmamış müstakil yapılar” alt başlığı altında getirilen yeni ücret düzenlemesine yönelik oluşan tereddütlere ilişkin olarak uygulama birliğinin sağlanması açısından Birliğimiz tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (Kurul) görüş istenmiştir. Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda;

- Önceki yıl Asgari Ücret Tarifesinde Dükkân nitelikli taşınmazların 2'nci grupta bulunduğu dikkate alınarak, anılan taşınmazların toplu değerlemelerinde; 6. Grup (Toplu Değerleme) başlığı altında 2'nci gruba yönelik belirtilen esaslar dikkate alınarak değerleme ücretinin belirlenmesinin,

- 2’nci grup içerisindeki “Bağımsız bölüm niteliği kazanmamış müstakil yapılar” için ise yazınızda belirtildiği üzere, arsa ve arsa üzerinde yer alan müstakil yapıların birlikte değerlemesinin yapılmasının, ücretlendirmesinin ise bağımsız bölüm niteliği kazanmış konut için belirlenen ücretlerin %10 artırılarak uygulanmasının

uygun olacağı sonucu Birliğimize bildirilmiştir.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Programı Hk. - 14.01.2022

Sayın Üyemiz,

Ankara Üniversitesi tarafından Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerine kontejan olanağı ve tezsiz yüksek lisans program ücretlerinde %30 indirim olanağının sağlandığı Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Programı detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni Hk. - 14.01.2022

Sayın Üyemiz,

"Sermaye Piyasasında Gayrimenkul Dışındaki Varlıkları Değerlemeye Yetkili Kuruluşlar” ile “Sermaye Piyasasında Makine ve Ekipmanları Değerlemeye Yetkili Kuruluşlar” listelerinde yer almak için gerekli koşullar ve başvuru esnasında sunulacak bilgi ve belgeler listesi 13.01.2022 tarihli Sermaye Piyasası Kurulu Bülteninde yayımlanmıştır. “Sermaye Piyasasında Makine ve Ekipmanları Değerlemeye Yetkili Kuruluşlar”  konusunda gerekli koşulları sağlayan ve ilgili listelerde yer almak isteyen kuruluşların bülten içerisinde yer alan Ek:1’de belirtilmiş bilgi ve belgeler ile 28.02.2022 tarihine kadar Sermaye Piyasası Kuruluna başvurmaları gerekmektedir.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Birlik Üyemize Yönelik Yapılan Saldırı Hk. 05.01.2022

Sayın Üyemiz,

Birliğimiz üyesi gayrimenkul değerleme uzmanına görevi başında Ankara Pursaklar Belediyesi kamu personeli tarafından darp girişiminde bulunulduğu bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Yapılan bu darp girişimi birliğimiz tarafından büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. Gayrimenkul değerleme uzmanlarına yönelik belediye gibi saygın kamu kurumlarında yapılan her türlü şiddeti kınıyoruz. Birlik olarak, gerekli yasal işlemlerin başlatılması, soruşturma açılması ve olaya sebebiyet verenlerin cezalandırılması konusunda sürece yönelik takipçi kalacağımızı bildiririz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Birlik Başkanı Teşekkür Mesajı Hk- 31.12.2021

Sayın Üyemiz,

TDUB Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Bahçeci 2022 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesine ilişkin teşekkür mesajı yayımlamıştır. 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Veri Sorumluları Siciline Kayıt Tarihleri Hakkında - 31.12.2021

Sayın Üyemiz,

24.03.2016 tarih ve 29677 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6998 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanununun 16’ncı maddesi gereği kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin, Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) aracılığıyla Veri Sorumluları Siciline kayıt yaptırma zorunlulukları bulunmaktadır.

Kişisel Verileri Koruma Kurumunca 6698 Sayılı Kanunun Geçici 1. maddesine göre ilan edilen Veri Sorumluları Siciline Kayıt Tarihleri; tüm dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren salgın nedeniyle Kişisel Verileri Koruma Kurumunun 2021/238 numaralı Kurul Kararı ile:

1)Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının,    

2)Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının,

3)Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu veri sorumlularının

Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31.12.2021 tarihine kadar uzatılmıştı.

Bu nedenle Birliğimiz tarafından Veri Sorumluları Siciline Kayıt Tarihleri konusunda hatırlatma yapılması gereği doğmuştur. 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

2022 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi Hk. – 29.12.2021

Değerli Üyelerimiz, Sayın İlgililer,  

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Üyelerinin 2022 yılında vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin ücretler, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenmiş olup 2022 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları (Asgari Ücret Tarifesi) 29.12.2021 tarih 31704 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

Uygulama Esaslarının 12’nci maddesi “İşbu Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Uygulama Esasları ve eki Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.” hükmündedir. Bununla birlikte Asgari Ücret Tarifesi, 2022 yılı değerleme hizmeti ücretlerini belirlemektedir. Bu nedenle Asgari Ücret Tarifesi 01.01.2022 tarihi itibariyle uygulamaya konulacaktır.

Başta Sermaye Piyasası Kurulu ve katkıda bulunan tüm Üyelerimize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

TÜGEM Eğitim Akademisi ve TDUB Eğitim Akademisi Ön Protokolü Hk. - 16.12.2021

Sayın Üyemiz,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) Yönetim Kurulu Başkan vekili Sn. İbrahim Cihan KURTULAN’ın konuşmacı olarak yer aldığı TÜGEM ticari network lansmanına katılımlarımızı gerçekleştirdik. Bu katılımda, TÜGEM Eğitim Akademisi ile TDUB Eğitim Akademisi arasında bir ön protokol imzalanması kararlaştırıldı.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

8. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Hk. - 05.12.2021

Birliğimizin 05.12.2021 tarihli 8. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile ikinci toplantı, 19.12.2021 Pazar günü saat 09:30'da “Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Barbaros Mah. Sırma Perde Sok. No:23, Üsküdar/İstanbul” adresinde aşağıda belirtilen gündem ile yapılacaktır.

 

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Sekizinci Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Gündemi

1.         Toplantının açılması ve gündemin okunması,

2.         Divan Başkanı ve Kâtiplerin seçimi,

3.         Divan Başkanı ve iki Kâtipten oluşan Divan Heyetine Genel Kurul Toplantı Tutanağını imzalama yetkisinin verilmesi,

4.         Açılış konuşması,

5.         2022 yılında Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetleme Kurulu Üyelerine ödenecek huzur haklarının belirlenmesi,

6.         2022 yılı Üyelik Aidatları ve Üyeliğe Giriş Ücretlerinin Belirlenmesi,

7.         Taşınmaz Bilgi Araştırma Sistemi (TABA) üzerinden sağlanacak TAKBİS hizmetine ilişkin Birliğe ödenecek sistem kullanım ücretinin belirlenmesi,

8.         Birliğin Gerçek Kişi Üyelerine; mesleki faaliyetleri çerçevesinde meydana gelebilecek maluliyet, iş göremezlik, vefat durumlarına karşı koruyucu ve destekleyici nitelikte olmak üzere Ferdi Kaza sigortası yapılması, prim dâhil tüm masrafların Birlik bütçesinden karşılanması hususunda Birlik bütçesinden üyeliği aktif olan her bir gerçek kişi üye için olmak üzere kaynak ayrılması hususunun görüşülmesi ve Genel Kurul onayına sunulması,

9.         2022 yılı Birlik Bütçesinin görüşülmesi ve karara bağlanması,

10.      Yönetim Kuruluna 2022 yılı Birlik bütçe kalemleri arasında aktarma yetkisi verilmesi hususunun Genel Kurul onayına sunulması,

11.      Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Disiplin Yönetmeliği Taslağının Görüşülmesi ve Karara Bağlanması,

12.      Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Personel Teşkilat Yönetmeliği Taslağının Görüşülmesi ve Karara Bağlanması,

13.      Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Denetleme Yönetmeliği Taslağının Görüşülmesi ve Karara Bağlanması,

14.       Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Üyeliğe Giriş Ücretleri İle Üyelik Aidatlarının Tahsil Şekli ve Esasları Yönetmelik Taslağının görüşülmesi ve karara bağlanması,

15.      Dilek ve temenniler,

16.      Kapanış.

 

Sayın Üyelerimize duyurulur.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

9. GAYRİMENKULDE LİDERLER ZİRVESİ

Sayın Üyemiz,

9. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE TEKNOLOJİNİN KULLANIMI VE ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK temasıyla 09.12.2021 tarihinde online olarak gerçekleşecektir. TDUB Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Bahçeci'nin de açılış oturumunda konuşma yapacağı bu etkinliğin kayıt ve canlı yayın linki aşağıdaki gibidir. 

Kayıt için: https://veduboxsystem.zoom.us/webinar/register/WN_EwAwIotfRwOhSzkpXY6qmw

Canlı yayın için: https://youtu.be/eZR4XxL9xcM

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

TDUB Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Bahçeci’nin Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ı ziyareti – 24.11.2021

Sayın Üyemiz,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Bahçeci, Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ı ziyaret etti. Bu görüşmede, değerleme sektörünü ilgilendiren sorunların çözülmesine ve bu sektörün geliştirilmesine yönelik konular istişare edildi. 

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun - 24.11.2021

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Saygılarımızla,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Toplam 657  Kayıt ve 17  sayfa.
1.  Sayfa - 1 - 40 arası kayıtlar gösteriliyor.